Hírek
Tesztgyőztes a Köves 2020!2023-01-11
Teszteltük a legdrágább magyar fehérborokat!
A legdrágább magyar fehérborokat szedtük egy csokorba. Nem teljes a felhozatal, de keresztmetszetnek éppen jó.
Arra voltunk kíváncsiak, hogy a legdrágább magyar fehérborok vakon kóstolva, megfosztva a termelőhöz, borvidékhez köthető információktól mit mutatnak egy hedonista poharában. Vagyis mennyire finomak. A nagy szakértősködés közben ugyanis hajlamosak vagyunk elfeledkezni erről az egyszerű, ámde annál valósabb igényről: egy bor legyen finom. És vajon minél drágább, annál finomabb?
Négyszer kóstoltuk a sort. Első nap először vakon, majd pár órával a teszt után megint végigzongoráztuk a tételeket egyenként, immár a háttérinfók birtokában, végül összevetettük a két kóstolási jegyzetet.
Másnap ugyanezt, először vakon, majd pár órával később megint nyílt kártyákkal, de már a felbontott borokat teszteltük, hogy lássuk, mennyit változnak.
Meglepetés, hogy a tetszési index, vagyis a borok sorrendje jóformán semmit nem változott az első vakkóstoláshoz képest. A legnagyobb meglepetés azonban, hogy a hivatalosan is a nagy magyar fehér fajtának kikiáltott tokaji száraz furmintok közül egyik sem szerepel az élbolyban.
Becsempésztünk a tételek közé egy kakukktojást is. Vakon senkinek nem tűnt fel. Ami jelentheti azt, hogy ebben a magasságban a nagy magyar fehérborok valóban nemzetközi színvonalúak.
Íme a finomsági sorrendünk:
- Figula Köves 2020 (34 500 Ft)
- Györgykovács Olaszrizling 2020 (6 500 Ft)
- St. Andrea Mária 2020 (14 950 Ft)
- Domaine de Montille Clos du Ch. Bourgogne Blanc 2019 (Bio) (13 500 Ft)
- Demeter Szerelmi Hárs 2018 (8 900 Ft)
- Balassa Szent Tamás Furmint 2019 (14 500 Ft)
- Homonna Határi Furmint 2018 (10 500 Ft)
- Sagmeister Kanias Furmint 2018 (7 150 Ft)
- Szepsy Szent Tamás Furmint 2020 (27 000 Ft)
Kóstolási jegyzetek:
Figula Köves 2020
Már első szippantásra különleges, izgalmas. Illatában érett gyümölcsök, fehér virágok, gyógynövények és zöldfűszerek. A zöld az ízképnek is meghatározó karakterjegye, amit a hűtött erjesztés alatt végig héjon tartott olaszrizling visz a furminttal kötött házasságba. A korty krémes, elegáns, telt, tele az olaszrizling héjából kinyert elektromos vibrálással. Hogy a 30 százaléknyi furmint mit ad a közösbe, nem tudom, nem lehet ennyire szétszálazni ezt a duót. Annyi biztos, hogy a 70 százalék olaszrizling bebizonyítja, ebben a fajtában még sok lehetőség van és nemzetközi szinten is versenyképes borokat lehet belőle faragni. Amúgy a Köves első évjáratát anno a DWWA borversenyén 97 pontra értékelték. Akkor a furmint helyett szürkebarát volt az olaszrizling társa. Akárhányszor kóstoltuk vissza, egyszerre forró és hűvös karakterével, elegáns struktúrájával, vibráló egyensúlyával, gazdag, de nem túlzó zamataival mindig ez a bor volt az első ebben a sorban.
Györgykovács Olaszrizling 2020
Egy meleg somlói évjárat krémes, telt, zamatos önarcképe. A struktúra lágy, de a gazdag ásványosság feledteti a karakteres savak hiányát. Az íz kortyról kortyra változó sokszínűsége lenyűgöző: zöldtea, bazalt, extra szűz olívaolaj, aszalt paradicsom, őszi- és sárgabarack. A teszt valamennyi fordulójában a biztos második helyen végzett.
St. Andrea Mária 2020
Az ásványok ebben a borban is főszereplők, de nem egyeduralkodók. Az első kóstolás után meg voltam róla győződve, hogy színtiszta chardonnay pörög a poharamban, nem véletlen, hogy Burgundia jutott eszembe, de akkor még nem tudtam, hogy kakukktojásként valóban ott figyel egy burgundi a sorban. Ezt a képzetet erősítette a bor gyümölcsös karaktere (őszibarack, ananász, citrom) és a finom hordós aromák elegye. Végül kiderült, jogos az asszociáció, hiszen a chardonnay, furmint, sauvignon blanc házasítás Lőrincz Gyuri pincéjében valóban burgundiai inspirációra készült. A St. Andrea birtok egész szellemisége és stílusa Burgundiához áll a legközelebb, ezt már sokszor megénekeltük.
Domaine de Montille Clos du Ch. Bourgogne Blanc 2019 (Bio)
Sokat kell levegőztetni, hogy kinyíljon. A második, harmadik kör után mutatja meg igazi arcát. Illata fás, vajas, ásványos, gyümölcsök csak nyomokban. Ízben sokkal többet mutat, újabb réteggel gazdagodik, a savak citrusos vonulata mellett fehér húsú gyümölcsök és virágok bújnak elő. Szárazpróbája színtiszta őszibarack. Elegáns, nemes, kifinomult. Ez már tényleg Burgundia, de simán lehetne St.Andrea is. :)
Demeter Szerelmi Hárs 2018
Az egész sor legintenzívebb, legdúsabb, legdirektebb tétele. Ha ezek olyan sokat számítanának, minden bizonnyal az első helyen kötött volna ki. De nem attól nagybor a nagybor, hogy mindenből sok van benne. Tokajisága nem volt kérdés, mézes-virágporos-gyógynövényes aromái pedig a fajtáról, a hárslevelűről is árulkodtak. Forró karaktere ellenére is finom savak kontúrozzák az ízképet. Magas alkoholja és 7 gramm maradékcukra ellenére is a száraz karakter dominál és minden alkotóeleme szép egyensúlyban van. Finom, nagyon finom, ez nem kérdés. A sorban pont itt a helye, nem máshol.
Balassa Szent Tamás Furmint 2019
Ahogy azt a bevezetőben is említettem, legnagyobb meglepetésünkre a nagy tokaji száraz furmintok finomsági tesztünkön a sor végére kerültek. Pedig szó nincs arról, hogy ne lennének finomak. Ebben a kontextusban momentán nem tudtak annyira érvényesülni. Ez is elegáns, összetett struktúrájú és komplex ízvilágú. A savai hangsúlyosabbak a kelleténél. A dűlő egyedisége visszaköszön a borban. Bár természetesen száraz, tokajiságának édeskés karaktere azonban minden porcikáját átjárja. Ezt lehet szeretni és nem szeretni.
Homonna Határi Furmint 2018
Meleg karakter, vajas aromák az illatban. Többrétű szerkezet, a gyümölcstől a szárított fűszernövényeken keresztül a sós mineralitásig terjed a skála. Kezdetben mindez intenzívebb, aztán a negyedik körre egyre zárkózottabb, visszafogottabb arcát mutatja.
Sagmeister Kanias Furmint 2018
Van olyan vélekedés, miszerint a furmint a Szerémségből származik, arról a borvidékről, amely a török korig a magyar királyság első számú beszállítójának számított. Hogy ez nemcsak legenda, arra a 21. században Sagmeister Ernő Kanias Furmintja lehet a bizonyíték, írtuk a 2017-esről. A 2018-as vad illatában túlérett gyümölcsök, birsalma, naspolya, aztán mézben áztatott gyógynövények. Mindene intenzív, ugyanakkor a komplexitást hiányoltuk belőle.
Szepsy Szent Tamás Furmint 2020
A sorban a legkülönösebb élmény. Egyetlen jelzővel le tudjuk írni: minerális. De olyan mértékben, hogy az már visszafele sül el. Van benne valami szigorúság, aszketizmus, amivel a negyedik kör végére sem sikerült megbarátkoznunk. Érezni a nagyságát, kiválóságát, a 0,98 hektárnyi 46-os parcella termőhelyi sajátosságait, de – hangozzék bármilyen bizarul – nem jó inni. Minden tiszteletünk Szepsy Istváné, de ezzel a borral ebben a sorban nem tudtunk mit kezdeni.
Fotók: gusto.hu
A Kövest és a Máriát a termelők, a többi tételt a Bortársaság biztosította a teszthez. Köszönet érte.
By Kling József